Do oceny atrakcyjności inwestycyjnej regionów zostały wzięte pod uwagę następujące zmienne: zasoby pracy, produktywność pracy, produktywność majątku trwałego, rentowność przedsiębiorstw, infrastruktura techniczna, infrastruktura społeczna, rynek, administracja, innowacyjność, nakłady inwestycyjne oraz kapitał przyrodniczy. Region Warmii i Mazur został wysoko oceniony pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla handlu i gastronomii a także ze względu na cenne walory turystyczne.
Do miana "Złotej setki gmin" zostało zakwalifikowanych 10 gmin województwa warmińsko-mazurskiego:
- 1. Kętrzyn – miasto (9 miejsce w rankingu)
- 2. Działdowo – miasto (22 miejsce)
- 3. Ostróda – miasto (30 miejsce)
- 4. Olsztyn – miasto (38 miejsce)
- 5. Bartoszyce – miasto (51 miejsce)
- 6. Giżycko – miasto (54 miejsce)
- 7. Ełk – miasto (59 miejsce)
- 8. Elbląg – miasto (66 miejsce)
- 9. Mrągowo – miasto (72 miejsce)
- 10. Iława – miasto (79 miejsce)
W raporcie zostały także wyróżnione 2 powiaty województwa: olsztyński i elbląski, które zakwalifikowały się do grona "Złotej pięćdziesiątki powiatów".
Jak stwierdzono w wyniku przeprowadzonych badań, na atrakcyjność regionów składają się nie tylko walory lokalizacyjne, ale i realny sposób ich wykorzystania, efektywność kapitału ludzkiego, rzeczowego, jak i napływu inwestycji a także zagospodarowanie infrastrukturalne oraz poziom i zaawansowanie procesów urbanizacyjnych.
Atrakcyjność tą, w dużym stopniu, kreują więc władze lokalne. Wyniki badań przeprowadzonych przez Szkołę Główną Handlową zostaną opublikowane w wydawnictwie uczelni.