14 lutego 1942 roku przekształcono działający w Polsce w konspiracji Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W 60 rocznicę tego wydarzenia gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Morąskim Domem Kultury i Ostródzkim Stowarzyszeniem Kulturowym "Sasinia" zapraszają na otwarcie wystawy Za Świętą Sprawę - Żołnierze "Łupaszki".
Ekspozycja poświęcona jest V Wileńskiej Brygadzie AK i jej dowódcy, mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. "Łupaszko". Zygmunt Szendzielarz przed wojną był oficerem 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie. W kampanii wrześniowej walczył w szeregach Armii Prusy i Grupy Operacyjnej gen. Władysława Andersa. Jesienią 1943 roku tworzy oddział partyzancki zwany V Wileńską Brygadą AK. Większość Brygady stanowili partyzanci z podstępnie zlikwidowanego przez partyzantkę sowiecką Oddziału por. Antoniego Burzyńskiego - "Kmicica". Wiosną 1945 roku na Białostocczyźnie odtwarza V Brygadę walcząc z prosowieckim aparatem władzy. We wrześniu 1945 r. rozwiązuje Oddział i z grupą najbliższych współpracowników udaje się na Pomorze, gdzie podporządkowuje się Komendzie Eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK. Wiosną 1946 r. V Wileńska Brygada wznawia działalność partyzancką siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i MO na terenach Pomorza, Warmii i Mazur, Białostocczyzny i Podlasia. Po zakończeniu działalności konspiracyjnej pod koniec 1947 r., mjr. Zygmunt Szendzielarz ukrywał się. Został aresztowany w czerwcu 1948 r. Zamordowany 8 lutego 1951 r. w więzieniu w Warszawie.
Wystawa poświęcona jest działalności partyzantów V Wileńskiej Brygady AK - patriotom, którzy walczyli za prawdziwie niepodległą Polskę. Ekspozycja powinna zainteresować mieszkańców powiatu ostródzkiego ponieważ szwadrony Brygady prowadziły intensywną działalność na tym terenie od czerwca do listopada 1946 r.
Otwarcie wystawy odbędzie się 14 lutego o godz. 1200 w sali obrad Domu Kultury w Morągu. W marcu wystawa będzie również eksponowana w Ostródzie.