Muzeum w Ostródzie ogłasza konkurs!

Muzeum w Ostródzie oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii i Kultury Prusów "Pruthenia" zapraszają młodzież szkół gimnazjalnych do wzięcia udziału w II ponadregionalnym konkursie poświęconym kulturze i historii Prusów oraz innych ludów bałtyjskich - "Prusowie - północni sąsiedzi Słowian".
Celem konkursu jest przybliżenie wiedzy o ludach bałtyjskich, przede wszystkim zaś Prusach, tak blisko związanych z najdawniejszymi dziejami Polski a zarazem tak mało znanych obecnym mieszkańcom naszego regionu Europy. Pierwsza edycja turnieju, która odbyła się w kwietniu 2001 r. stała się dla organizatora sygnałem, iż podjęta tematyka cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży.
Konkurs w roku 2002 ma być przeprowadzony na trzech poziomach edukacyjnych. Organizatorem turnieju dla szkół podstawowych będzie Szkoła Podstawowa w Kamińsku, gmina Górowo Iławeckie. Warto wspomnieć, iż placówce tej patronuje bohater powstań pruskich - Herkus Monte. Na szczeblu szkół gimnazjalnych i średnich organizatorem będzie Muzeum w Ostródzie. Wszystkie edycje konkursu odbędą się w miesiącu marcu.
Do Komitetu Honorowego sprawującego dostojny patronat nad konkursem weszli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Stanisław Szatkowski, Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, Burmistrz Miasta Ostródy Jan Wasilewski, Wójt Gminy Górowo Iławeckie Bogdan Gaber.
W potocznej świadomości Prusowie jawią się jedynie jako nieszczęśliwy, prymitywny lud, który uległ przewadze cywilizacyjnej Krzyżaków. Tymczasem posiadają oni wielowiekową historię, a coraz szczegółowsze badania, zwłaszcza archeologiczne, pozwalają nam dostrzec w nich autorów oryginalnej cywilizacji. Kultura, którą stworzyli, szczególnie bujnie rozwijała się w VI-VII wieku. Charakteryzowała się ona niespotykaną w tej części Europy koncentracją elementów stroju i ozdób proweniencji zachodnioeuropejskiej, naddunajskiej oraz nadczarnomorskiej. W XIII w. po przybyciu Krzyżaków na ziemie między dolną Wisłą a Niemnem, zamieszkała tu od ponad tysiąca lat ludność została unicestwiona.
Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki temu konkursowi, Prusowie chociaż w części zostaną przywróceni świadomości historycznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodzieży zamieszkującej Polskę północno-wschodnią, która z natury rzeczy predysponowana jest do pełniejszego sięgania do skarbnicy kulturowej swojej "małej ojczyzny". Wykaz literatury pomocnej w przygotowaniach do konkursu, oraz regulamin konkursu dostępny jest u organizatora. Imiona i nazwiska osób zgłoszonych, wraz z zaznaczeniem klasy, prosimy o nadesłanie drogą pocztową ul. Mickiewicza 22, 14 - 100 Ostróda), bądź faksową (646 26 02) do 20 lutego 2002 r.