Mocna Straż - seminarium i kurs dotyczące kontroli obywatelskiej

Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich zaprasza organizacje, które są zainteresowane działaniami kontrolnymi wobec instytucji publicznych do wzięcia udziału w szkoleniu i seminarium wspierających rozwój strażnictwa w Polsce. Inicjatywa ta jest częścią programu „Działania strażnicze” realizowanego wspólnie z Fundacją im. Stefana Batorego.

Rok temu zorganizowaliśmy seminarium pt. „Obywatele na straży interesu publicznego, czyli w  jakich warunkach występują i rozwijają się działania strażnicze” (http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/338383.html ). Było to pierwsze z cyklu trzech zaplanowanych seminariów mających poruszać tematykę ważną dla środowiska watchdogów. Przedstawiało zarówno szeroką tematykę, jaką zajmują się strażnicy, jak też ich wpływ na rzeczywistość i uwarunkowania prawne w jakich działają. W wydarzeniu wzięło też udział kilkanaście organizacji strażniczych z Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu udało nam się pokazać jak różnorodne są realizowane działania kontrolne i jakie narzędzia mogą je wspierać.

W tym roku zajmiemy się bardziej szczegółowo jednym z kluczowych tematów w działaniach kontrolnych – stroną etyczną. Tytuł seminarium to: „Budowanie zaufania społecznego do działań strażniczych”. Wiele mówi się o tym jakich standardów powinny pilnować organizacje społeczne. Dla strażników standardy są szczególnie ostre, gdyż uch działania zbyt często drażnią rządzących. W wielu przypadkach reakcją na krytykę jest próba podważenia wiarygodności watchdogów.

Jednak na seminarium w tym roku nie kończymy. Zgodnie z oczekiwaniami wyrażanymi przez osoby uczestniczące w zeszłorocznym wydarzeniu, przygotowaliśmy się także do wspierania umiejętności metodologicznych organizacji i osób pragnących zajmować się strażnictwem.  Wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka poprowadzimy internetowo-stacjonarny kurs rozwijający umiejętności w zakresie prowadzenia monitoringu, pozyskiwania informacji publicznej i wprowadzania zmiany.

Kurs jest cyklem edukacyjnym przekazującym podstawowy pakiet wiedzy na temat działalności organizacji typu watchdog oraz realizowania strategii kontroli społecznej przez organizacje społeczne.

Kurs skierowany jest do osób i organizacji, które są zainteresowane profesjonalizację swoich działań w zakresie sprawowania kontroli społecznej nad instytucjami władzy.

Podczas cyklu osoby uczestniczące będą pracować nad następującymi tematami:
  • Kontrola społeczna;
  • Strategie działań w interesie społecznym;
  • Analiza prawa i prawo dostępu do informacji publicznej;
  • Wstęp do monitoringu;
  • Monitoring;
  • Praca z raportem po monitoringu;
  • Realizacja działań rzeczniczych.

Czas trwania Kursu: 27 marca – 25 października 2009 r.
Ośmiomodułowy Kurs będzie realizowany w trybie internetowym, spotkań stacjonarnych oraz poprzez realizację zadań praktycznych.

Terminy spotkań stacjonarnych:
I spotkanie 27-29 marca 2009
II spotkanie 3-5 lipca 2009
III spotkanie 23-25 października 2009

Udział w Kursie jest całkowicie bezpłatny osoby uczestniczące pokrywają jedynie koszty dojazdu na spotkania stacjonarne.

Więcej informacji o obu przedsięwzięciach znajduje się na stronie www.lgo.pl/watchdog . Nabór na kurs zamykamy 26 lutego, a na seminarium 10 marca 2009.

Projekt finansowany jest ze środków:
       


Patronat medialny objął portal www.ngo.pl