Szkolenie i happening - Masz prawo pytać - Masz prawo wiedzieć!

W sobotę, 27 września 2008r. w budynku Starostwa Powiatowego w Ostródzkie odbyło się szkolenie z prawa dostępu do informacji publicznej. Wzięli w nim udział mieszkańcy powiatu, a wiedzę przekazywali specjaliści z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. Tego samego dnia w godzinach 11 - 13 ulicami Ostródy (Grunwaldzka, Kopernika, Czarnieckiego, Mickiewicza) przeszła grupa osób fetujących na rzecz Dnia Prawa do Informacji obchodzonego jako święto Międzynarodowe w dniu 28 września.
Na szkoleniu można się było dowiedzieć m.in., że każdy ma bezpłatne prawo dostępu do informacji, że nie można od nas żądać podawania powodów czy wyjaśnień, w jakim celu pytamy, że nie musimy się nawet przedstawiać.

Mamy prawo dowiedzieć się: jakie są plany rządzących, jak wydawane są nasze podatki, kto i dlaczego podjął daną decyzję w sprawie dotyczącej sfery publicznej, czy urząd działa sprawnie i zgodnie z prawem.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu ostródzkiego do korzystania ze swojego prawa. Składajmy wnioski o udostępnienie informacji. Pamiętajmy: MAMY PRAWO WIEDZIEĆ CO SIĘ DZIEJE ZA ŚCIANAMI INSTYTUCJI WŁADZY. A nasze zainteresowanie działaniem władz ograniczy możliwości korupcyjne.


Happening uliczny z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Prawa do Informacji.

Fetujący podczas happeningu ulicznego rozdawali broszurki informacyjne poświęcone tematyce prawa człowieka do informacji, wzory wniosków dostęp do informacji publicznej, ulotki informacyjne o Pozarządowym Centrum Dostępu do Informacji prowadzonym przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich oraz biuletyny informacyjne na temat korupcji.

Happening prowadzony był w ramach projektu -Razem przeciw Korupcji, masz prawo wiedzieć, masz prawo pytać, powiedz nie korupcji, współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.

Uczestnicy happeningu spacerując ulicami Ostródy mieli na sobie wielobarwne plakaty informacyjne o prawie dostępu do informacji oraz o zjawisku korupcji - wzbudzali tym samym duże zainteresowanie wśród młodszej części przechodniów. Wśród maluchów znaleźli się na tyle odważni, że zapytali się o to: -co oznacza dostęp do informacji oraz co to jest korupcja.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć rozdanie wszystkich 400 materiałów informacyjnych. Dodatkowym dowodem na nośność tematyki było zainteresowanie akcją Telewizji Ostróda.

Wielu przechodniów odnosiło się do fetujących z gorącym poparciem, wielu zgłaszało swoje własne pomysły na uzdrowienie sytuacji w Polsce, tylko nieliczni odmawiali przyjęcia materiałów informacyjnych.

Więcej informacji na stronie www.razemprzeciwkorupcji.pl oraz www.informacjapubliczna.org.pl .