
Program edukacyjny „KATYŃ ocalić od zapomnienia” skierowany jest do:
- dzieci i młodzieży (szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych),
- nauczycieli, wychowawców,
- duszpasterzy,
- ludzi oświaty i edukacji, życia publicznego,
- samorządów wszystkich szczebli,
- uczelni, parafii, instytucji, fundacji i stowarzyszeń,
- związków wyznaniowych,
- mediów, którym bliska jest prawda i mądrość płynące z faktów historii.
Chcemy zachować pamięć:
- o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójco zamordowane strzałem w tył głowy,
- o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów.
Akcja polega na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. miejscach 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej. W Powiecie Ostródzkim jest co najmniej kilka rodzin, których przodkowie zostali zamordowani w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni związanych ze Zbrodnią Katyńską.
Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad DĘBEM oraz upamiętnienia na terenie placówki (szkoły, urzędu) ofiarę zbrodni. Nieodzownym w miarę możliwości będzie dotarcie do życiorysu - na dowód pamięci w imię prawdy.
Uczestnicy deklarując chęć wzięcia udziału w akcji po rejestracji otrzymają numer oraz nazwisko i imię z listy katyńskiej.
Starostwo Powiatowe zaprasza do udziału w Programie „KATYŃ ocalić od zapomnienia” szczególnie szkoły, dzieci, młodzież, wychowawców i wszystkich ludzi dobrej woli gdyż dzięki młodym ludziom pamięć o tej straszliwej zbrodni przetrwa następne pokolenia.
Uczestnicy programu wraz z władzami lokalnymi ustalają miejsce (lokalizację), gdzie DĄB zostanie posadzony. Przy DĘBIE winna być umieszczona informacja - komu DĄB zastał poświęcony.
Ponadto prowadzona będzie także kampania informacyjna o prowadzonej akcji oraz odczyty i spotkania z młodzieżą w szkołach.
Starostwo Powiatowe w Ostródzie rozpoczyna akcję sadzenia Dębów Pamięci w Powiecie Ostródzkim. Po inauguracji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń ocalić od zapomnienia”, które miało miejsce 13 kwietnia 2008r. w Radzyminie otrzymaliśmy od organizatorów tego programu sadzonkę Dębu Papieskiego. Drzewko to było poświęcone przez papieża Benedykta XVI podczas jego wizyty w Polsce. Dąb Papieski zostanie zasadzony wraz z innymi młodymi dębami 17 września 2008r. w 69 rocznicę napaści ZSRR na Polskę.
Chcemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców tego programu zwracamy się z apelem do mieszkańców Powiatu Ostródzkiego aby zgłaszali swoje uczestnictwo przystąpienia do programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Koordynatorem Programu w Powiecie Ostródzkim jest Wojciecha Gudaczewski, członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
Zwracamy się także do rodzin mieszkających w Powiecie Ostródzkim, których bliscy zostali zamordowani w Katyniu aby także wsparli akcję sadzenia Dębów Pamięci i zapraszamy ich do Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
Za motto projektu zostały przyjęte słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie".
Kontakt z Koordynatorem Lokalnym Programu w Powiecie Ostródzkim:
Rzecznik Prasowy Starosty Ostródzkiego Wojciech Gudaczewski
tel.: (89) 642 98 07, tel. kom.: 504 249 019,
adres do korespondencji ul. Grunwaldzka 19A, 14-100 Ostróda.