Święto mleka

Niedawno odbyła się dla producentów mleka z naszego regiomu impreza integracyjno - szkoleniowa "Święto mleka i jego przetworów". Jej organizatorem był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Ostródzie i Ostródzkie Zrzeszenie Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Organizatorzy spotkania
Organizator imprezy, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego jest instytucją budżetową, która służy radą i doradztwem rolnikom i jest jednym z 13 zespołów podległych jednostce z Olsztyna. Na imprezie obecni byli główny specjalista zespołu Stanisław Brzozowski, oraz kierownik PZDR, Aleksandra Malińska. Ostródzkie Zrzeszenie Hodowców Bydła i Producentów Mleka reprezentował Prezes Jan Roman. Jest w nim 38 członków z gmin ościennych. Zrzeszenie działa od trzech lat.
Przebieg 3 edycji imprezy
W programie spotkania było uhonorowanie przez wójtów i burmistrzów rolników wyróżniających się w rozwoju swych gospodarstw. Patronem spotkania był Starosta ostródzki, w jego imieniu był też Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa. Poseł RP, Stanisław Gorczyca, powitał rolników nawiązując do poprzednich spotkań "Święta mleka i jego przetworów". Gospodarzem była burmistrz Miłomłyna, Władysława Prusak. Rozstrzygnięto konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo", którego laureatem został Jan Kic, otrzymał on nagrodę KRUS-u. Zajął 5 miejsce w województwie. Obecni mogli też wysłuchać wykładu pt.: "Zasady i podstawy prawne przyznawania kwot mlecznych gospodarstwom rolnym". W trakcie trwania imprezy można było degustować wystawione na stoły produkty mleczarskie, brać udział w konkursach i zabawach integracyjnych w grupie, oraz wygrywać nagrody. Firmy obsługujące producentów mleka prezentowały swoje usługi, a spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem.
Cele spotkania
- Rolnicy, w tym przypadku producenci mleka, nie muszą spotykać się tylko w roboczych warunkach. Ważne, by mogli spotkać się na imprezie integrującej ich wszystkich, edukującej i dostarczającej zabawy - powiedział Stanisław Brzozowski, główny specjalista ZDR, pomysłodawca i prowadzący imprezę - Służy to lepszemu poznaniu się firm i producentów między sobą i środowisko te dzięki takim spotkaniom staje się otwarte na zewnątrz.
Na imprezie obecne były firmy z całej Polski. Największą korzyścią wynikającą z tych spotkań jest wymienianie doświadczeń przedsiębiorstw z tej samej branży. Dostrzegają je samorządy, rolnicy są wynagradzani i honorowani, podkreślany jest ich trud i wysiłek.
Problemy i kłopoty
Wciąż nie ma dobrych relacji między środkami produkcji, jakie rolnik zakupuje a tym, co sprzedaje. Z tego tytułu opłacalność spada. Rosną środki produkcji: paliwo, nawozy. Nie ma natomiast takich podwyżek jeżeli chodzi o produkt wytwarzany w gospodarstwie. Od ubiegłego roku spadły ceny mleka.
- Porównując inne gałęzie produkcji, mleko jest jeszcze odbierane i płacą nam za nie. Ale opłacalne nie jest. - mówi Jan Roman, Prezes OZHBMiPM - Stabilizacja w odbiorze sprawia, że sytuacja jest jeszcze unormowana. Mleczarnie zabiegają o produkt, nie musimy zabiegać o odbiorcę, tak jak ma to miejsce w innych gałęziach rolnictwa.
Producenci mleka nadrabiają ilością, żeby jakoś nadążyć. Sytuacja ekonomiczna wciąga rolnika do specjalizacji, bo gdy chce więcej produkować musi kupować nowe urządzenia. Na spotkaniu prezentowano nowoczesne technologie. Jednak przeciętnych rolników nie stać na nie. Ratują jedynie kredyty dla rolników, które dają możliwość modernizacji, urządzenia działalności, z uwzględnieniem wymogów Unii Europejskiej.
- Mimo tych kłopotów produkcja mleka w naszej gminie znacznie wzrosła - dodaje Stanisław Brzozowski - Jakość się poprawiła dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozyskiwania i przechowywania mleka.
W naszej gminie jest 20 gospodarstw produkujących mleko. Kiedyś było ich ponad sto. Teraz działalność taka wymaga wielu inwestycji. Z jednej strony sytuacja ekonomiczna wymusza postęp, z drugiej strony mali producenci mleka nie będą mieli szans na kontynuowanie produkcji i utrzymanie się z niej.