Obrót wyrobami alkoholowymi

W roku bieżącym Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej badał na terenie województwa jakość i prawidłowość obrotu detalicznego wyrobami winiarskimi w 20 jednostkach handlowych, zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i w marketach.
Sprawdzano też jakość i oznakowanie wódek gatunkowych i czystych, w 21 sklepach. Kontrolowano przestrzeganie warunków zezwoleń na sprzedaż alkoholu przez przedsiębiorców prowadzących handel hurtowy, oraz prawidłowość banderolowania napojów alkoholowych i tytoniowych znakami skarbowymi akcyzy.
Za mało alkoholu w winach
W wyniku badań win owocowych i gronowych, w tym importowanych ustalono, że około 39% badanych próbek nie spełniało wymogów obowiązujących norm. W krajowych winach ustalono zaniżoną zawartość alkoholu, niższą kwasowość i zawartość cukrów oraz nietypowy i mało charakterystyczny smak. Przyczynami wadliwości mogło być niewłaściwe prowadzenie procesów technologicznych w zakresie fermentacji i kupażowania, bądź zbyt duże rozcieńczenie soków owocowych przygotowanych do fermentacji. Wśród zakwestionowanych towarów 1/3 stanowiły wina importowane - owocowe i gronowe.
Dobra jakość wódki
W rezultacie analiz laboratoryjnych (próby pobrano ze 132 partii towarów) wyrobów spirytusowych gatunkowych i czystych (wódek) można powiedzieć, że wyroby te charakteryzują się bardzo dobrą jakością, ponieważ tylko w jednym przypadku stwierdzono niższą moc alkoholu o ponad jeden procent i dwukrotnie wykazano zaniżoną pojemność wódki w opakowaniach 0,25 l.
Aktualne zezwolenia
Wszystkie hurtownie legitymowały się aktualnymi zezwoleniami Ministra Gospodarki na obrót hurtowy i zaopatrywały się w towar z legalnych źródeł. Część hurtowników ze względu m.in. na wysokość opłaty za wydanie zezwolenia oraz spadek popytu spowodowany przemytem rezygnuje z ubiegania się o zezwolenie na hurtowy obrót napojami alkoholowymi, zawierającymi powyżej 18% alkoholu.