Biwak wojsk Napoleona

Inscenizacja historyczna "Biwak wojsk Napoleona w Ostródzie" odbywa się w historycznym terminie pobytu cesarza i jego sztabu na ostródzkim zamku. Ciekawostką jest fakt, że na pamiątkę tego pobytu powstał obraz autorstwa Hipolita Lecomte’a, który nosi właśnie tytuł "Biwak armii francuskiej w Ostródzie".
Inscenizacja biwaku nastąpi w dniach 28-30.03.2008r i odbędzie się po raz drugi. Organizatorzy przewidują udział około 100 osób złożonych z grup napoleońskich z Polski i zagranicy. Na ogrodzonym terenie wokół zamku ostródzkiego napoleońscy żołnierze założą swoje obozowisko, rozstawią namioty z epoki, ubrani w stroje historyczne  będą przygotowywać potrawy, odtwarzać obyczaje i tradycje napoleońskie. Można będzie zobaczyć pokaz musztry, manewrów wojsk, scenki z życia obozowego. Żołnierze złożą także hołd i oddadzą salwę honorową pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, odbędą apel z pochodniami przy Pomniku Jedności Europejskiej w Ostródzie oraz będą pełnić wartę honorową w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym. W kościele tym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona poległym żołnierzom. Dodatkowo można będzie również zwiedzić punkt widokowy na kościelnej wieży.

Najciekawszą pozycją Biwaku będzie jednak potyczka wojsk pruskich i francusko-polskich. Odbędzie się ona w parku nad Jez. Drwęckim i będzie przedstawiała zdobycie mostu nad Drwęcą przez wojska francuskie. Inscenizację potyczki komentować będzie dr Andrzej Nieuważny w Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, znawca epoki napoleońskiej.
Dodatkowo z okazji imprezy wydana zostanie broszura pt. „Napoleon w Ostródzie” autorstwa Ryszarda Kowalskiego. Zawiera ona opis pobytu cesarza w Ostródzie w kontekście historycznym oraz podsumowanie obchodów 200-lecia obchodów Kampanii Polskiej 1807 r. w naszym mieście.
Napoleon przebywał Ostródzie w okresie od  21 lutego do 1 kwietnia, tutaj założył swój sztab dowodzenia i stąd praktycznie rządził całą Europą. Z ostródzkiego Zamku cesarz wydawał rozkazy (oryginał jednego z nich z podpisem cesarza znajduje się w zbiorach Muzeum w Ostródzie), pisał listy oraz dowodził ruchami swoich wojsk. Tutaj też rozpoczął się słynny romans Napoleona z Marią Walewską. Napoleon tak długo przebywał (ponad miesiąc) w czasie tej kampanii tylko w dwóch miejscach w Polsce – Ostródzie i pobliskim Kamieńcu.

Muzeum w Ostródzie posiada w swoich zbiorach szereg pamiątek związanych z Kampanią 1807 r. na czele z listem Napoleona napisanym w Ostródzie, medalem pamiątkowym Napoleon a Osterode, reprodukcją obrazu oraz grafiką „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy” oraz reprodukcją wspomnianego obrazu „Biwak wojsk w Ostródzie”.
Organizatorami Biwaku są: Ostródzka Grupa Rekonstrukcji Historycznych oraz Biuro Promocji Miasta.


Biwak wojsk Napoleona w Ostródzie
Ostróda 28-30 marca 2008 r.

28 marca - piątek
21:00 - apel przy Pomniku Jedności Europejskiej

29 marca – sobota
11:00 - Biwak wojsk Napoleona w Ostródzie – Zamek (obóz otwarty dla publiczności, musztra, ćwiczenia, prezentacja uzbrojenia, salwy nad jeziorem)
17:00 - potyczka wojsk pruskich z forpocztami Wielkiej Armii Napoleona – park nad Jez. Drwęckim
19:00 - biesiada z wojskiem napoleońskim i zespołem Kwartet Wiejski - Zamek

29 marca – niedziela
10:00 - oddanie salwy honorowej przy pomniku Tadeusza Kościuszki
11:00 - warta honorowa w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym, zwiedzanie kościoła i punktu widokowego

Materiał Biura Promocji Miasta w Ostródzie