Nowości prosto z Komendy Powiatowej Policji

Media i Policja ramię w ramię w walce o spokojne ulice i drogi powiatu - brzmi idealistycznie, ale to możliwa idea. Niedawno w Komendzie Powiatowej Policji odbyła się konferencja prasowa zwołana przez nowego Komendanta Policji, podinsp. mgr. Wacława Brudaka. Na spotkaniu przedstawiono nowego rzecznika prasowego komendy i przedłożono plan współdziałania z mediami na rzecz wzrostu poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu.
Nowym Rzecznikiem Prasowym Komendy Powiatowej Policji została starsza posterunkowa mgr Iwona Czepek, oficjalnie przejmująca obowiązki od 21 listopada. Do tej pory funkcję rzecznika pełnił Marian Modrzewski. Nowy Komendant stawia przed nim bardzo wysokie wymagania z zakresu typowych działań prewencyjnych. Aby zadania mogły być dobrze wykonywane, należało je rozdzielić. Przed objęciem stanowiska Iwona Czepek przeszła czterodniowe szkolenie w Zespole Prasowym Komendanta Wojewódzkiego.
Komenda wykazuje chęć ścisłej współpracy z mediami. Nie jest ona przypadkowa:
- Każda z jednostek policyjnych ma do spełnienia określoną misję - mówi Komendant Wacław Brudak. - Tę misję dla jednostki ostródzkiej określiliśmy następująco: dążyć do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu ostródzkiego i gości, czyli turystów. To jest taka myśl przewodnia, która będzie kierowała naszymi działaniami. Chcemy zmienić naszą orientację i skierować uwagę nie na tych, co łamią prawo, ale na spokojnych obywateli, zadbać o ich bezpieczeństwo. Konieczny jest dialog policji z mieszkańcami powiatu. Nie możemy bronić do nas dostępu. Ludzie mają prawo wiedzieć, co robimy. Jakkolwiek nasza działalność dochodzeniowo-śledcza jest bardzo ważnym elementem pracy KPP, to chcemy także kierować naszą uwagę na działania prewencyjne. Chcemy radzić, jak się nie bać, przede wszystkim ustalić, czy ludzie się boją, czego się boją, co zrobiliśmy do tej pory, żeby się nie bali. Po odnalezieniu odpowiedzi na te pytania dowiemy się, co jeszcze trzeba zrobić, by się przestali bać.
Aby zdiagnozować stan obecny, przygotowano ankietę. Zostanie ona przeprowadzona na początku przyszłego roku. Ankieta bada cztery wskaźniki: poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, identyfikuje lokalne zagrożenia, ustala oczekiwania społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa i ocenia działalność ostródzkiej policji. Zostanie ona przeprowadzona w przyszłym roku, ponieważ deficyt w budżecie nie pozwala dokonać tego wcześniej.
Nie oznacza to oczywiście, że podnoszenie wskaźnika wykrywalności nie pozostaje ważne. Trzeba zdać sobie sprawę, iż przekonanie społeczności do słuszności działań policji, ich dobra ocena, przyczynią się do wzmożenia jej współdziałania z organami porządkowymi. To z kolei poprawi wykrywalność.
- Wytyczyliśmy sobie cele główne, zmierzające do wypełnienia wspomnianej powyżej misji - kontynuował Komendant. - Po pierwsze, należy obniżyć poziom lęku przed staniem się ofiarą, ograniczyć liczbę naruszeń porządku prawnego i rozmiarów patologii społecznych, zwiększyć poziom społecznej akceptacji działań policji i na koniec podnieść poziom zadowolenia ze służby. Mam świadomość, że te cele nie zostaną osiągnięte bez ścisłej współpracy z mediami. Media dla nas mogą się stać swego rodzaju platformą do nawiązania kontaktu z obywatelami. 200 policjantów nie jest w stanie osobiście dotrzeć do każdego. Jeżeli nie otrzymamy poparcia, jeżeli ludzie nie będą chcieli z nami rozmawiać, to nie uda się nam nic osiągnąć.
Perspektywy są znakomite, a i tak czas pokaże, jak należy ocenić te plany i co pozytywnego dla powiatu może wyniknąć z takiej współpracy. Tego rodzaju przedsięwzięcia ocenia się jednak z perspektywy lat.