Spotkanie w ramach projektu

W dniach 16-19 maja 2007 roku, na zaproszenie Starosty Ostródzkiego Włodzimierza Brodiuka, w powiecie ostródzkim przebywała oficjalna delegacja partnerskiego powiatu Osterode am Harz z Landratem Bernhard Reuter na czele. Powiat Osterode am Harz to główny partner, realizowanego podczas wizyty, projektu pn. „W poszukiwaniu historyczno-kulturowego powinowactwa partnerskich powiatów Osterode am Harz i Ostróda”.
Drugim partnerem z niemieckiej strony było stowarzyszenie Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreußen, a ze strony polskiej dwie organizacje: Ostródzkie Stowarzyszenie Kulturowe „Sasinia” i Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Jodły”. Stąd oficjalnej delegacji Powiatu Osterode towarzyszyli przedstawiciele Zarządu Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreußen, z jego przewodniczącym Dieter Gasser oraz członkami: Edgar Steiner i Erald Stein von Kamienski.
W ramach realizacji projektu odbyło się szereg spotkań oficjalnych i nieoficjalnych, z których najważniejszymi były:
  • (17 maja, godz. 10:00) Dwustronne rozmowy władz obu powiatów w sprawie nowych zadań. Ustalono, że poza realizowanymi obecnie formami partnerstwa, od przyszłego roku wprowadzi się nowe formy wymiany kulturalnej i wymiany młodzieży. W obu powiatach nastąpi wymiana zespołów realizujących tradycyjne letnie koncerty w zabytkach i plenerze. Zespół Szkół Zawodowych im. Staszica złożył ofertę współpracy z podobną szkołą w Osterode. Oferta została przyjęta, a dyrektor naszej szkoły – zaproszona do złożenia wizyty w Osterode celem nawiązania bezpośrednich kontaktów. Na spotkaniu poruszano również temat przełożenia i wydania w polskim języku książki Wolfganga Kowalskiego „Z miasta i powiatu Osterode Ostpreussen”, jasko cennego źródła uzupełniającego wiedzę historyczną o naszym powiecie. Rozmowy dotyczyły również wymiany wystaw i przygotowania do obchodów 10 rocznicy partnerstwa w 2011 roku i organizacji z tej okazji wyprawy rowerowej do Osterode.
  • (17 maja, godz. 11:30) Uroczyste spotkanie Rady Powiatu Ostródzkiego z oficjalnymi wystąpieniami obu starostów podsumowujące dotychczasową współpracę, oceniające partnerskie współdziałanie i nakreślające zadania na najbliższą przyszłość.
  • (17 maja, godz. 16:00)    Otwarcie wystawy wydawnictw, pamiątek i fotografii pn. „Osterode Ostróda – historia, ludzie, spuścizna”. Wystawa czynna jest do 10 czerwca w galerii ostródzkiego zamku.
  • (18 maja, godz. 15: 30) Konferencja popularno-naukowa nt. „Partnerstwo powiatów Osterode Ostróda bliźniactwo historyczno-kulturowe, dorobek i nowe wyzwania”.
Ponadto goście zwiedzili Hotel SPA dr Irena Eris „Wzgórza Dylewskie” oraz zabytki: Dwór Kraplewo, Pałac Klonowo oraz odrestaurowany kościół w Glaznotach. Poza w/w, goście mieli kilka okazji do rozmów i wymiany poglądów związanych z problematyką wizyty i projektu na spotkaniach nieformalnych (obiadach i kolacjach) sponsorowanych przez Tawernę Mariaszek w Ostródzie, Hotel SPA dr Irena Eris „Wzgórza Dylewskie w Wysokiej Wsi, Pałac Klonowo w Klonowie oraz Dwór Kraplewo w Kraplewie. Goście i uczestnicy spotkań mieli także okazję obejrzenia i wysłuchania kilku koncertów, m.in. zespołu Mazur z Ostródzkiego Centrum Kultury, zespołu wokalno-tanecznego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Jodły” w Ostródzie oraz koncertu Mazurskich Puzonistów w scenerii parkowej Dworu Kraplewo a także koncertu fortepianowego z utworami Betowena, Chopena, Szymanowskiego i Paderewskiego.
Wszystkie działania w ramach projektu otrzymały wsparcie finansowe Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.