Muzeum w Ostródzie zaprasza na nową wystawę zatytułowaną "W kraju rajskiego ptaka i kamiennej siekiery". Prezentujemy na niej kulturę ludów zamieszkujących drugą co do wielkości po Grenlandii wyspę świata (829 tys. km2).
Nowa Gwinea usytuowana jest w pobliżu Australii, między Oceanem Spokojnym a Morzem Arafura, należy do Oceanii. Część wyspy od 1949 r. była terytorium zamorskim Australii i w 1975 r. odzyskała niepodległość jako Papua Nowa Gwinea. Zachodnie obszary zostały w 1963 r. włączone do Indonezji jako jej prowincja – Irian Zachodni. Papuasi – rdzenni mieszkańcy wyspy – całkowicie odizolowani od wpływów zewnętrznych i uzależnieni od środowiska, zachowują do dziś tradycyjne formy gospodarowania, obrzędy i kulturę materialną.
Na wystawie zobaczyć można przedmioty z życia codziennego, stroje, przedmioty kultu związane z wierzeniami, broń do polowania czy współczesną sztukę kanacką. W trakcie zwiedzania można również obejrzeć film ukazujący realia współczesnego życia Papuasów i pracy misyjnej Księży Werbistów, którzy rozpoczęli swoją pracę misyjną na Nowej Gwinei w 1886 r. Nie zabrakło wśród nich Polaków – w 1910 r. przybył tam pierwszy z nich, ojciec Ryszard Nowak.
Eksponaty w całości pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.
Otwarcie wystawy odbędzie się 15.02.2013 r. o godzinie 18:00 w Muzeum w Ostródzie.
W kraju rajskiego ptaka i kamiennej siekiery
Muzeum