II Zjazd SLD

W sobotę, 24 listopada 2001 roku w Kasynie Wojskowym w Ostródzie odbyły się obrady II Zjazdu SLD. Wśród obecnych na sali byli poseł Danuta Ciborowska, poseł Jan Antochowski, starosta Aleksander Gawryluk. Do najważniejszych punktów zjazdu należało wystąpienie Przewodniczącego Rady Miejskiej SLD, dokonano wyboru Przewodniczącego i sekretarza Rady Miejskiej, oraz wytyczono cele działania na rok 2002.
Choć na zjazd nie przybyli zaproszeni: Wojewoda Stanisław Szatkowski, oraz senator Marian Kozłowski, napisali oni listy, które zostały odczytane. Po przyjęciu regulaminu i porządku obrad, wybraniu Prezydium i Prowadzącego Zjazd, którym został Henryk Zielewski, głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej SLD, Jan Nosewicz.
W swoim przemówieniu podziękował byłemu Przewodniczącemu, Stanisławowi Koskowi oraz ustępującej Radzie za ich pracę. Dokonał krótkiej oceny i podsumowania poprzedniej kadencji. Przypomniał, jakie zasady przestrzegane są przez SLD, wśród nich znalazły się: równość, wolność, tolerancja, poszanowanie odrębności etnicznych. Wspomniał o działaniach i inicjatywie partii podczas kampanii w wyborach prezydenckich i parlamentarnych, oraz o próbach zaistnienia w mediach (nie zawsze udanych), by budować dobry wizerunek SLD w oczach mieszkańców miasta.
Następnie Jan Nosewicz zarysował w kilku punktach główne propozycje programu społeczno gospodarczego. Do najważniejszych zaliczył walkę z bezrobociem i tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu nowych miejsc pracy. Podkreślił znaczenie istnienia w naszym mieście "Czerwonych Koszarów", i mówił o tym, że należy uczynić wszystko, by utrzymać tam wojsko, natomiast jeśli to się nie uda nie rozparcelować tych obiektów bezmyślnie, a przeznaczyć na przykład na utworzenie filii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego. Inne propozycje dotyczyły wykorzystania położenia Ostródy, powrócenia do koncepcji budowy drogi szybkiego ruchu 16 w kierunku Ełku, zbudowania infrastruktury wokół Kanału Ostródzko - Elbląskiego, stworzenia profesjonalnego systemu informacji turystycznej. Kolejną propozycją jest promowanie uprawy rzepaku, pod warunkiem zmiany w akcyzie i podatku, co przyniesie korzyści w postaci nowych miejsc pracy, zagospodarowaniu ziemi oraz produkcji krajowego paliwa.
Wśród 67 wybranych na Zjazd delegatów przybyło 60 delegatów, co stanowiło 89% zaproszonych.
Najważniejszą sprawą w chwili obecnej są wybory samorządowe 2002, do których zostało pół roku.
- Rywalizacja o każdy mandat będzie bardzo mocna - powiedział poseł Jan Antochowski. - Nie mamy czasu na dyskusję, musimy konkretnie przygotowywać się do wyborów. To przygotowania do ostrej rywalizacji, wręcz do walki wyborczej.
Ponieważ wybory to często głosowanie nie na partię a na osobę, zaś wizerunek partii w mieście tworzą jej członkowie zaznaczono jak ważna jest jedność partyjna szeregów i brak wewnętrznych konfliktów, który uzależniony jest od postawy każdego jej członka.
Dokonano wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej SLD, którym ponownie został Jan Nosewicz, oraz sekretarza, w osobie Henryka Zielewskiego.
8 grudnia 2001 roku odbędą się Obrady II Zjazdu Powiatowego SLD, na które przybędzie 23 delegatów oraz radni, którzy uzyskali akceptację.